Zupa marchewkowa z duszonych warzyw z chrzanem

Zupa warzywna z dodatkiem .... chrzanu. Smak bardzo interesujący i oryginalny. Dodatek chrzanu powinien być wyrazisty, by smak jego nie zginął na talerzu.
Chrzan posiada właściwości lecznicze - doskonale leczy katar, chore zatoki, niestrawność. Warzywo to zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, jest pomocny przy bólach reumatycznych oraz rwie kulszowej. Aby zachował swoje właściwości należy go spożywać na surowo, więc dodajemy go do zupy już na talerzu.


*bez dodatku cukru
*dieta wegetariańska



Składniki:

5 większych marchwi
2 pietruszki (korzenie)
1/3 dużego selera lub pół średniego
1 batat
2 małe cebule lub 1 duża
2 duże łyżki masła
4 łyżki oleju rzepakowego
natka pietruszki lub szczypiorek
kilka łyżek śmietany
chrzan (starty, prawdziwy) albo kawałek korzenia
1 płaska łyżeczka imbiru w proszku
1 łyżeczka tymianku
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki kminku mielonego
sól i pieprz do smaku


Sposób przygotowania:

Warzywa obieramy ze skórki i myjemy. Marchew, pietruszkę, selera i batata kroimy w grubsze plastry (rozmiar nie ma większego znaczenia, bo i tak zupa będzie na końcu miksowana), a cebulę w większa kostkę. Na dużej patelni rozgrzewamy olej wraz z masłem i dusimy na małym ogniu pokrojone warzywa do chwili, aż zmiękną (jeśli posiadasz na tyle dużą patelnię, by podsmażyć je na raz to nie ma problemy, a jeśli nie, to możesz to zrobić partiami na mniejszej). Solimy je lekko, gdy duszą się na patelni. Gdy już będą gotowe, przekładamy je do garnka i zalewamy wrzącą wodą z czajnika (wody nie powinno być za dużo, wystarczy, gdy pokryje warzywa). Dodajemy imbir, kurkumę, tymianek i kminek. Zupę gotujemy do momentu, aż  wszystkie warzywa będą miękkie. Następnie miksujemy zupę i dolewamy wrzątku, by uzyskać konsystencję zupy taką, jaką chcemy. Wody dolewamy partiami, by nie przedobrzyć (by zupa nie stała się zbyt wodnista).
Koperek lub szczypiorek siekamy na kawałeczki i przygotowujemy dodatek w postaci śmietany i chrzanu. Ponieważ chrzan powinien być wyrazisty w zupie, należy go mieszać ze śmietaną w takich proporcjach, by po spróbowaniu smak chrzanu był mocny. Proponuję proporcję 1:1 (tzn. 1 łyżka śmietany i 1 łyżka chrzanu), a następnie spróbowanie i ew. dodanie chrzanu lub śmietany.
Krem marchwiowy podajemy z dużą kapką śmietanowo-chrzanową i posypany koperkiem lub szczypiorkiem.

Smacznego :)











Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...