Pszenny chleb z siemieniem lnianym - prosty przepis

Bardzo prosty przepis na domowy pszenny chlebek z dodatkiem siemienia lnianego. Nie jest go trudno zrobić, wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne składniki i poświęcić troszkę czasu, by cieszyć się zapachem chleba, jego smakiem i trwałością. Własnoręcznie przygotowany chleb to gwarancja jakości i moc satysfakcji. Chleb wypieczony w domu samodzielnie nie tylko doskonale smakuje, ale zachowuje długo świeżość. Gwarantuję, że raz wykonany w domu chleb na długo pozostanie w Waszej pamięci :)






Składniki:

4 szklanki mąki pszennej (u mnie: Ekologiczna mąka pszenna typ 550 luksusowa)
4 szklanki mąki pszennej chlebowej (u mnie: Ekologiczna mąka pszenna typ 750 chlebowa)
2 łyżeczki soli kamiennej kłodawskiej
2 łyżeczki cukru
6 łyżek ziaren siemienia lnianego
60 g świeżych drożdży
4 łyżki oleju
3 szklanki dobrze ciepłej wody


Sposób przygotowania:

Do miseczki z wodą kruszymy drożdże i dodajemy cukier. Mieszamy do momentu, aż drożdże się dokładnie rozpuszczą. Miseczkę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na bok, by zaczęły pracować (trwa to ok. 20 minut).

W czasie gdy drożdże rosną, przygotowujemy pozostałe składniki. Jeśli posiadacie mikser z dużą miską i hakiem, polecam wykorzystanie go do wymieszania ciasta na chleb. Jeśli nie macie, możecie zrobić to ręcznie, potrzebna będzie duża miska (ew. garnek by swobodnie wymieszać ciasto).

A więc: do miski wsypujemy oba rodzaje mąki, sól i siemie lniane, chwilę mieszamy.
Gdy zaczyn drożdżowy zacznie "pracować" (objawia się to takim spienieniem), powoli, cały czas mieszając (ręcznie lub mikserem), wlewamy go do mąki. Po dodaniu drożdży dodajemy olej. Ciasto mieszamy, potem zagniatamy do czasu, aż stanie się gładkie, elastyczne i przestanie się kleić do rąk. 
Gdy ciasto będzie wyrobione, pozostawiamy go w dużej misce, w cieple do wyrośnięcia. Ja dodatkowo przykrywam miskę ściereczką kuchenną i stawiam miskę koło kuchenki lub kominka. Czas wyrastania: około 1 godziny.

W czasie, gdy ciasto będzie rosło, przygotowujemy sobie blachę, w której będziemy piec chleb. Blacha może być duża prostokątna lub 2 długie keksówki. Blachy można wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować tłuszczem i wysypać np. makiem, ziarnami słonecznika lub mąką.
Następnie wykładamy ciasto na podsypany mąką blat i jeszcze raz zagniatamy. Z ciasta formujemy bochenek lub po prostu przekładamy je do blachy i rozprowadzamy równomiernie. Chleb pozostawiamy w blasze ponownie do wyrośnięcia (na 30 minut). Przed włożeniem do piekarnika chleb zwilżamy wodą, możemy go również posypać makiem lub innymi ziarnami.

Chleb wkładamy do rozgrzanego piekarnika do temp. 190 st.C (góra-dół). Pieczemy 1 godzinę i sprawdzamy, czy się upiekł. Jeśli skórka jest jasna to pieczemy jeszcze ok. 10-15 minut, by chleb się zarumienił. Pilnujcie, by się nie spalił. Upieczony chleb wyjmujemy z blachy i studzimy na kratce.

Jak sprawdzić, czy chleb się upiekł?
Nie polecam tego sposobu osobom, które pieką chleb pierwszy raz, gdyż mogą nie mieć pewności, czy dobrze sprawdzili. Gdy będziecie piec chleby regularnie, sami zauważycie różnicę w ocenie.
Sprawdzenie polega na odpowiednim opukaniu chleba i ocenie odgłosu. Ale jak to zrobić, czytajcie poniżej:

Po wyjęciu chleba z piekarnika, wyjmujemy go od razu również z blachy, robimy to bardzo ostrożnie, gdyż jest bardzo gorący. Przy użyciu czystych ściereczek kuchennych przewracamy chleb do góry nogami i pukamy w dno chleba w różne miejsca. Jeśli chleb jest upieczony to odgłos jest głośny i pusty). Jeżeli w jakimś miejscu jest niedopieczony to odgłos będzie zdecydowanie cichszy. Wtedy należy jeszcze na chwilę (ok. 5 minut) włożyć chleb do piekarnika i go dopiec.


 Drożdże mieszamy w miseczce, którą potem przykrywamy ściereczką by wyrosły.


 Składniki suche przygotowane do dalszego wyrabiania.


 Mikser z hakiem jest bardzo pomocny w wyrabianiu ciasta na chleb.


 Drożdże ruszyły.


 Wyrobione ciasto :)


 Wyrosło !!!


 Ciasto wyłożone do blachy


 Tuż przed włożeniem do piekarnika. Zobaczcie jak jeszcze wyrósł.


 Chlebek najlepiej studzić na kratce :)


Smacznego !!!



Zapraszam Cię do obserwowania mojego bloga
oraz polubienia strony na FB "Żyj w stylu EKO",

Komentarze

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli pozostawisz komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...