Pałac Moritzburg w Saksonii - klejnot baroku

Będąc w Saksonii nie sposób odmówić sobie obejrzenia cudnej urody Pałacu Moritzburg. To klejnot baroku, położony na wodzie, niecałe 20 km od stolicy Saksonii - Drezna. Dla wielbicieli zamków i historii to obowiązkowy punkt podczas wędrówek po Niemczech. Sielankowy park, możliwość zwiedzenia wnętrza pałacu, a także organizowane przez pałac wystawy i imprezy o charakterze kulturalnym, przyciągają każdego roku wielu turystów z całego świata.




Informacje praktyczne


Miejsce

Pałac Moritzburg znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, w powiecie Miśnia (niem. Meissen), w Saksonii (Niemcy). Moritzburg to niewielka miejscowość, w której zamieszkuje nieco ponad 8 tys. mieszkańców. 
Będąc na urlopie w Saksonii warto zrobić sobie wycieczkę do Moritzburga. Można również pomyśleć o zwiedzeniu tego miejsca z pozycji naszej ojczyzny. Dla osób mieszkających niedaleko niemieckiej granicy to naprawdę niedaleka droga. Ze Zgorzelca autem dojedziemy w ok. godzinę i 15 minut.


Dojazd

W dobie internetu i popularnych serwisów umożliwiających wyszukiwanie obiektów, nie jest problemem dojechanie do tak popularnej atrakcji turystycznej.

Ale warto wspomnieć, iż:

* autem jedziemy trasą A4 (zjazd Dresden-Wilder Mann) lub A13 (zjazd Radeburg)
* transportem publicznym z Drezna: najpierw do stacji Dresden-Neustadt, a stamtąd autobusem nr 477 w kierunku Radeburg

Tuż przed głównym wejściem na teren pałacu znajduje się ogólnodostępny parking, gdzie można pozostawić swoje auto za kilka euro.


Godziny otwarcia

Pałac można zwiedzać w sezonie letnim codziennie od godziny 10.00 do 18.00. Warto zaplanować sobie co najmniej w tym celu 1,5 godziny. Ostatnie wejście jest na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów wstępu do wnętrz pałacu są umiarkowane (8 EUR osoba dorosła, 1 EUR dzieci od 6 do 16 lat), do parku wchodzimy bezpłatnie. Bilety upoważniają do wstępu na aktualne wystawy. 
Dane w 2020 r.

Na stronie pałacu Moritzburg można znaleźć informacje na temat tej wspaniałej atrakcji turystycznej w języku polskim :)






Ciekawym elementem przed wejściem na teren pałacu jest pocztowy słup dystansowy z 1730 roku. Został on przyozdobiony herbami Polski i Saksonii, a także monogramem króla Augusta Mocnego.
Na słupie zostały wypisane odległości pomiędzy Moritzburgiem a innymi miejscowościami.
Co ciekawe czas podróży został określony w godzinach :)





Troszkę historii

Pałac w Moritzburgu został wybudowany w XVI wieku na polecenie księcia saksońskiego, Moritza von Sachsen. Stąd też zawdzięcza swoją nazwę. Książe zlecił budowę pałacu myśliwskiego w 1542 roku. Las Friedewald otaczający pałac obfitował w dziczyznę, dzięki czemu pałac stał się miejscem spotkań łowieckich w Saksonii.

Pałac, pierwotnie zbudowany w stylu renesansowym, został przebudowany przez króla Polski i elektora Saksonii, Augusta Mocnego, na barokowy pałac myśliwski. August Mocny, znany ze swojego zamiłowania do ekstrawaganckich przyjęć, zamierzał przekształcić pałac oraz przyległe tereny w miejsce pełne wystawnych bankietów, gdzie można byłoby podziwiać egzotyczne zwierzęta oraz inscenizacje morskich bitew na przyległym stawie.

Przebudowa rozpoczęła się w 1723 roku, architekt Matthaus Daniel Poppelmann był odpowiedzialny za utworzenie nowych stawów i wybiegów dla zwierząt. Wybitni saksońscy  rzemieślnicy i artyści zostali poproszeni o zaaranżowanie 200 komnat i 7 sal. Niestety przebudowy nie dokończono z uwagi na śmierć Augusta Mocnego. Dopiero jego prawnuk około 1800 roku wpłynął na dopasowanie pałacu do otaczającego go krajobrazu.

Od 1933 do 1945 roku w pałacu zamieszkiwał książe Ernest Heinrich von Sachsen. Gdy Wettynowie zostali wywłaszczeni, książe wraz z synami zakopał w przypałacowym ogrodzie skarby, które następnie zostały odnalezione i skonfiskowane przez wojska radzieckie. 














Zapraszam Cię do obserwowania mojego bloga
oraz polubienia strony na FB "Żyj w stylu EKO",

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...