Jak zrobić pastę tahini w domu?

Pasta tahini to nic innego jak zmielone nasiona sezamu. W tym poście dowiecie się, jak zrobić ją w domu, jaki sezam wybrać i jak ją wykorzystać.

Najpierw parę słów o sezamie. Najbardziej popularny sezam to biały i czarny. Biały sezam nadaje potrawom lekko orzechowy, słodki smak. Czarny sezam jest bardziej aromatyczny.

Nasiona sezamu są bardzo zdrowe, gdyż:
  • zawierają pokaźne ilości wapnia (mocne kości i zęby), magnezu, fosforu oraz potasu;
  • są źródłem fitosteroli, które wpływają na obniżenie złego cholesterolu;
  • posiadają sezamolinę, która obniża poziom ciśnienia krwi;
  • charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym;
  • posiadają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pastę tahini wykorzystujemy jako dodatek do innych potraw, np. humusu, sosów, zarówno tych o smaku słonym, ostrym czy słodkim. Aby wykonać pastę tahini potrzebne nam tylko nasiona sezamu białego - łuskanego i ... blender. A więc do dzieła, zaczynamy :)

*dieta wegańska
*dieta wegetariańska
*bez cukru


A oto uprażone nasiona sezamu


Składniki:

nasiona białego łuskanego sezamu - dowolna ilość
/u mnie 150 g nasiona dało 1/2 szklanki pasty tahini/

Przygotowanie:

Nasiona sezamu należy uprażyć na patelni. W tym celu rozgrzewamy suchą patelnię i wsypujemy porcjami nasiona sezamu na patelnię. Ja swój sezam podzieliłam na trzy porcje. Nasiona prażymy na gorącej patelni, ale nie maksymalnie. Trzeba uważać by się za mocno nie spaliły, gdyż staną się gorzkie. Mieszamy drewnianą łopatką. Gdy się lekko zarumienią (tak jak na ilustracji powyżej), należy przesypać je do miseczki.  Gdy sezam wystygnie przystępujemy do blendowania. Proces ten trwa dość długo (ok. 10 minut), gdyż robimy to pulsacyjnie. Nasiona zeskrobujemy ze ścianek i blendujemy dalej. Gdy masa będzie gładka i bez grudek - znaczy gotowe :) Przechowujemy ją w zamkniętym słoiku w lodówce. 

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...