Wszyscy znają pokrzywę. Jest bardzo popularna i łatwo dostępna. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, które bardzo korzystnie wpływają na organizm człowieka. Możemy ją wykorzystać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Poznajcie jej działanie, być może pomoże Wam w Waszych dolegliwościach.
To naturalny lek i kosmetyk.
Właściwości pokrzywy
Liście pokrzywy zwyczajnej, a także jej korzenie są bogate w sole mineralne takie jak: wapń, fosfor, magnez, żelazo, a także w karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne (np. mrówkowy), chlorofil, serotoninę, histaminę, witaminy: A, C, B2, K, garbniki.
Zbiory pokrzywy
Liście pokrzywy zbieramy od maja do września (można to robić w rękawiczkach). Suszymy je w cieniu, w miejscu przewiewnym. Rozkładamy je cienką warstwą, tak by nie zaparzały się i nie zbrunatniały.
Jak stosujemy pokrzywę
Napar
Napar z liści i korzeni pokrzywy posiada właściwości moczopędne. Stosujemy go w schorzeniach nerek, zapaleniu dróg moczowych oraz pomocniczo w dnie, kamicy pęcherzowej i nerkowej.
Napar ten posiada także właściwość ściągającą. Podajemy go w biegunkach, nieżytach jelit, przy lekkich krwawieniach w przewodzie pokarmowym, w anemii, zaburzeniach przemiany materii spowodowanych brakiem mikroelementów, a także w początkach cukrzycy.
Napar z liści
2 łyżki suszonych liści należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na 10 minut. Następnie należy go odcedzić i pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance między posiłkami.
Napar z korzeni
Pół łyżki suszonych korzeni pokrzywy należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na 10 minut. Następnie należy go odcedzić. Używamy naparu do płukania gardła, przeciw łupieżowi, łojotokowi i wypadaniu włosów.
Sok
Sok z pokrzywy przygotowujemy wiosną z młodych pędów pokrzywy. Możemy go przygotować w sokowirówce. Pijemy od 1-2 łyżek do pół szklanki dziennie, przez dwa tygodnie. Są to tak zwane "kuracje pokrzywowe".
Sok z liści pokrzywy pomaga likwidować grypę i stany zapalne w ciągu kilku dni. Należy podawać pół łyżeczki soku kilka razy dziennie.
Sok z liści pokrzywy pomaga likwidować grypę i stany zapalne w ciągu kilku dni. Należy podawać pół łyżeczki soku kilka razy dziennie.
Nalewka na wzmocnienie włosów
Wykopane wiosną korzenie pokrzywy należy dokładnie umyć, drobno
pokroić i zalać 38-40 % czystą wódką. Odstawić w ciepłe miejsce i po 14
dniach przecedzić i zlać do buteleczki. Przygotowany preparat należy
wcierać codziennie we włosy. Dzięki temu zabiegowi staną się one gęste,
puszyste i błyszczące.
Dodatkowo można myć włosy w odwarze ze świeżej pokrzywy. W tym celu należy łodygi razem z liśćmi zalać wrzątkiem, zagotować i płukać po odcedzeniu.
Na podstawie:
"Ziółka i my" I. Gumowska
Zapraszam Cię do obserwowania mojego bloga
oraz polubienia strony na FB "Żyj w stylu EKO",
Komentarze
Prześlij komentarz
Będzie mi miło jeśli pozostawisz komentarz :)