Propolis - preparat o cudownych właściwościach

Propolis posiada niesamowite właściwości lecznicze. Z tego produktu pochodzenia naturalnego można przygotować receptury, które pomagają zarówno na różnego rodzaju infekcje, ale także inne choroby. Skuteczność preparatów przygotowywanych na bazie kitu pszczelego przechodzi najśmielszego oczekiwania. Pomaga tam, gdzie nie dają rady środki konwencjonalne. Poznajcie więc ten wspaniały produkt pszczeli, który cieszy się uznaniem od wielu pokoleń.



Czym jest propolis?

Propolis - inaczej kit pszczeli - to produkt wytworzony przez pszczoły. Sporządzają go z soków roślinnych, z substancji kleistych drzew, dodają pyłki kwiatowe i własną ślinę. Przerabiają go na wspaniały lek, który posiada wielką moc bakteriobójczą. W jego skład wchodzą cenne mikroelementy, witaminy, proteiny oraz glikozydy.

Kit pszczeli potrzebny jest pszczołom do uszczelniania własnego gniazda. Zabezpiecza je również przed chorobami. 

Nadwrażliwość na kit pszczeli występuje bardzo rzadko i tylko z miejscowym ogniskiem zapalnym podczas smarowania skóry. Doustne zażywanie propolisu nie uczula.


Właściwości propolisu: 

- poprawia wzrok,
- leczy różnego rodzaju stany zapalne jelit i przewodu pokarmowego,
- łagodzi stany nerwowe, 
- poprawia samopoczucie, pamięć i sprawność fizyczną,
- goi rozmaite oparzenia skóry, odleżyny, owrzodzenia żylakowate i egzemy,
- jest pomocny przy astmie, bronchitach, przeziębieniach, zapaleniu gardła, uszu i anginie.


Domowe receptury z kitu pszczelego:
Propolis można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.


Propolis na mleku
Receptura głównie dla dzieci, osób starszych, a także dla tych, którzy chcą zastosować kurację profilaktyczną lub w celach terapeutycznych. Powinno się ją przeprowadzić przez 4-6 tygodni.
Stosuje się głównie przy astmie, zapaleniu oskrzeli i depresji.

Sposób przygotowania:
Potrzebujemy 1 litr mleka (najlepiej prawdziwego, prosto od krowy) oraz 50-100 g kitu pszczelego (przygotujemy roztwór odpowiednio 5 lub 10%). 
Kit pszczeli należy zetrzeć na drobnej tarce i wrzucić do wrzącego mleka. Około 10 minut mieszamy kit drewniana łyżką, a następnie filtrujemy przez gęstą gazę do szklanego słoika. 
W czasie stygnięcia tworzyć się będzie na powierzchni mleka warstwa wosku - należy ją usunąć. Gdy produkt wystygnie, przechowujemy go w lodówce. 

Stosowanie:
2-3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej 0,5 lub 1 godz. po posiłku.


Propolis na spirytusie
W medycynie naturalnej ta receptura jest najczęściej stosowana, gdyż stanowi bazę wyjściową do innych komponentów. Stosuje się go głównie przy owrzodzeniach, ropiejących ranach, odleżynach, zapaleniu gardła, uszu, anginie i przeziębieniach.

Sposób przygotowania:
Do 0,5 l. spirytusu 95% dodajemy 100 g startego na drobnej tarce propolisu. Miksturę wlewamy do butelki lub słoika, zamykamy i odstawiamy na 10-14 dni w ciepłe i ciemne miejsce. Każdego dnia należy wstrząsać płyn kilkukrotnie. Po 14 dniach nalewkę należy zlać i przefiltrować do butelki z ciemnego szkła. Stosujemy płyn znad osadu, który jest przeźroczysty, posiada brązowo-złocisty kolor. Do celów leczniczych używamy tylko tego płynu o cudownym żywiczym zapachu. Przechowujemy go w ciemnym miejscu.

Stosowanie
Angina: 3-4 razy dziennie po 30-40 kropli po jedzeniu. Najpierw płuczemy gardło  naparem szałwi, a następnie krople propolisowe mieszamy ze śliną i powoli połykamy. Po zażyciu nie należy ani jeść ani pić przez 1-2 godz.

Wykwity skórne, ropiejące rany, przeziębienia, nieżyty błon śluzowych, katary:  
Należy sporządzić propolizat wodno-spirytusowy o stężeniu 0,2%. W tym celu bierzemy 10 ml roztworu spirytusowego propolisu (20%) z 60 ml przegotowanej i ostudzonej wody i mieszamy. Powstaje roztwór o kolorze mleczno-kremowym, którym płuczemy ropiejące rany, a także zakraplamy do nosa przy katarze (kilka razy dziennie po 3-4 krople).



Maść propolisowa
Do leczenia oparzeń, odmrożeń, ran, wrzodów, hemoroidów, żylaków, odleżyn. Maść kladzie się 2 razy dziennie cienką warstwą na chore miejsca i przykrywa 4 warstwami gazy i bandażem.   

Sposób przygotowania:
70 g euceryny (lub wazeliny) i 20 g lanoliny należy roztopić w naczyniu emaliowanym, dodać 10-15 g kitu pszczelego i wstawić do większego naczynia z gorąca wodą. Mieszać ok 10 minut drewnianą lub szklaną bagietką. Przecedzić przez podwójną gazę do słoiczka i pozostawić do wystygnięcia.
Gdy zastygnie będzie gotowa.



Na podstawie:
"Leki z Bożej apteki"
Jan Schulz, Edyta Uberhuber



Zapraszam Cię do obserwowania mojego bloga
oraz polubienia strony na FB "Żyj w stylu EKO",

Komentarze

  1. A jak stosować przy zapaleniu jelit? gdy nie wchodzi w rachubę słodkie mleko ani spirytus? będę wdzięczna za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kit pszczeli nie rozpuszcza się w wodzie. Potrzebny jest do tego alkohol. Dlatego domowe mikstury na bazie kitu pszczelego przygotowujemy wykorzystując procenty :) Tak też się bardzo dobrze przechowuje. Są preparaty apteczne bezalkoholowe z propolisem, ale sposób wykonania ich jest bardziej skomplikowany i potrzebna jest do tego specjalna aparatura. Jeśli chodzi o stosowanie preparatów na bazie alkoholu to należy pamiętać, że ilość %, które są dawkowane jest bardzo mała. Wybór należy do stosującego. Polecam również inne moje artykuły, w których poruszam kwestię dbania o jelita, np. https://zyjwstylueko.blogspot.com/2019/03/3-sposoby-na-oczyszczenie-jelita-grubego.html, https://zyjwstylueko.blogspot.com/2019/02/jak-skutecznie-pozbyc-sie-zaparc-10.html itd.

      Usuń
  2. dziękuję za przepis

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. proszę bardzo, warto mieć takie przepisy i wyroby w domowej apteczce

      Usuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli pozostawisz komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...