Czerwone buraki - poznaj ich niezwykłe właściwości

Buraki uprawia się od dawien dawna. Już w IV wieku p.n.e. stanowiły produkt żywnościowy, ale były również stosowane w lecznictwie ludowym jako lek doskonały.

Warto zainteresować się tym warzywem, gdyż posiada wiele właściwości zdrowotnych, z których nie zdajemy sobie sprawy. Buraki czerwone są tanie, a także dostępne przez cały rok. Pragnę Was namówić, byście jak najczęściej spożywali te cudowne warzywa, a organizm Wasz na pewno Wam się odwdzięczy dobrym samopoczuciem :)
Zapraszam więc do lektury na temat buraków. Poznajcie, dlaczego są tak cudowne :)

 




Jakie walory zdrowotne posiadają buraki?


1. Główną właściwością buraka czerwonego są jego właściwości antyrakowe. Chociaż naukowcy znają dziś skład chemiczny buraków, to tak naprawdę nie wiadomo do końca jakie substancje w nim zawarte mają największe znaczenie przy zwalczaniu nowotworów. Oprócz wysokiej zawartości substancji takich jak: sód, potas, magnez, wapń i innych, wykryto także obecność dwóch rzadkich metali, tzn. Rubidu i Cezu.

Doktor S. Ferenczi z Gyór (Węgry) potwierdził lecznicze działania buraka czerwonego w stosunku do 45 osób chorych na nowotwory. Podawał im w fazie początkowej leczenia kilkukrotnie w ciągu dnia 250 g tartych surowych czerwonych buraków. Następnie pacjenci Ci pili dziennie 300-500 ml surowego soku. Niektórzy z nich nie znosili dobrze tak dużej ilości soku, więc zaczęto ten sok zagęszczać (poprzez odparowywanie) do ilości 50 ml. Tylko 3 osoby nie reagowały w ogóle na powyższą terapię. U 16 osób zauważono znaczną poprawę (m.nin. poprawiło się OB).

Natomiast niemiecki doktor Siegmund Schmidt zanotował u 19 pacjentów chorych na raka podobną poprawę. Przyjmowali oni w ciągu dnia sok z czerwonych buraków (z 1 kg dziennie).

Stwierdzono, iż czynnik zawarty w burakach czerwonych, który hamuje wzrost nowotworów, nie ulega zniszczeniu podczas gotowania.

2. Burak czerwony "wypłukuje" kwas moczowy z organizmu, posiada działanie "krwiotwórcze", oczyszczające krew i "bakteriobójcze".

3. Posiada właściwości tonizujące i lecznicze przy otyłości, zaparciach, dolegliwościach wątroby i nerek. Sok z buraka (w połączeniu z sokiem z marchwi) rozpuszcza kamienie w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym. W medycynie ludowej podawano odwar z buraka na schorzenia jelit i żołądka (przy nadkwaśności).

4. Burak jest bardzo skutecznym lekarstwem przy różnych stanach przeziębieniowych. Oczyszcza drogi oddechowe, wspaniale i bezpiecznie działa przy zapaleniu oskrzeli, katarze oraz kaszlu (wykrztuśnie).

5. Sok z buraków jest bardzo korzystny do wytwarzania czerwonych ciałek krwi, polepsza skład krwi, likwiduje choroby układu krążenia.

6. Składniki znajdujące się w burakach opóźniają występowanie menopauzy u kobiet.




Jak możemy wykorzystać lecznicze właściwości buraków czerwonych?

 Poznaj przepisy lecznicze medycyny ludowej

1. Aby wypłukać kwas moczowy z organizmu, oczyścić krew - należy przyjmować 2 razy dziennie, pół godziny przed jedzeniem, 50-100 g soku najlepiej rozcieńczonego ciepłą wodą.
Sok z buraka należy rozcieńczać, gdyż posiada silne właściwości alkalizujące (mogą być nudności).

Małym dzieciom i niemowlętom podaje się sok buraczany rozcieńczony sokiem z marchwi:
  • od 5-6 miesiąca życia - około 30 ml + 100 ml soku z marchwi, 2-3 razy tygodniowo, potem zwiększyć można dawkę do 50 ml dziennie 2-3 razy tygodniowo (zawsze pamiętajcie o rozcieńczaniu)

2. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych podaje się codziennie sok nierozcieńczony w ilości 4-5 łyżeczek.

Kilkumiesięcznym dzieciom przygotowujemy syrop z buraka w następujący sposób:
  • duży burak należy oczyścić i umyć (nie obierać), wyciąć na górze stożkowaty otwór i wstawić do piekarnika lub prodiża na około 45 minut; niemowlętom od 5 miesiąca życia daje się 5-10 kropli co 2 godziny, małym dzieciom po 1 łyżeczce co godzinę. Syrop ten obniża także gorączkę.
3. Aby rozpuścić kamienie w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym należy pić sok z buraków i marchwi w proporcji 4 części soku z marchwi i 1 część soku z buraków (na 2 razy dziennie 1 szklanka).



 Jak możemy stosować buraki czerwone

w codziennym życiu?

1. W postaci soku (pamiętajcie o rozcieńczaniu).
2. W postaci gotowanej - przyrządzając z niej liczne zupy czy barszcze.
3. W postaci duszonej czy pieczonej - podając w sałatkach lub jarzynkach.


Poznaj moje potrawy, w których gości burak czerwony:
















Na podstawie:

"Leki z Bożej apteki" Jan Schulz, Edyta Uberhuber
"Leki z Bożej apteki dzieciom" Jan Schulz, Edyta Uberhuber
Michał Tombak "Droga do zdrowia"


Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...